Online Enquiry

Academic Year 2019-20

Literary/Cultural/Academic Achievements

S. No. Date(s) Event & Venue Name/Class/No. of Students Result

1

15-07-2019

SWACHH BHARAT

2

15-07-2019

Painting

Farzana R Kanga VIII C III Prize

3

27-07-2019

NAIPUNYA Tattoo Making

Sri Vaishnavi Devi Malla VIII A II Position

4

27-07-2019

Face Painting

Farzana Kanga VIII C I Position

5

27-07-2019

INDUTSAV Pot Painting

Risa Panda IX D T Kavish VII II Position

6

27-07-2019

Fabric Painting

Ch Anagha VIII F T Kavish VII I Position

7

27-07-2019

Fabric Painting

Swargam Anushka IX E II Position

8

19-07-2027

Indu Raag (Solo)

G. Ashwath VIII B I Position

9

27-07-2019

Indu Tarang Group

S.N. Karthikeya Padi X A Rishon Mathew VIII B N.K.S. Abhinav X D II Position

10

27-07-2019

Indu Tarang Group

Anantosh Srivastava VIII C Saini Anuroop VIII B Hridami Munuru VIII E II Position

11

27-07-2019

Mono Acting (Telugu)

K.A. Karthikeya VII I Position

12

27-07-2019

Mono Acting (Hindi)

Siddhi Singh VIII D II Position

13

20-07-2019

Inter DPS Classical Vocal Music Festival hosted by DPS, Secunderabad

VI-IX & XI Group 1 Position DPS, Bangalore South 2 Position DPS, Nacharam 3 Position DPS, Secunderabad Solo 1 Position DPS, Nacharam 2 Position DPS, North 3 Position DPS, Bangalore South

14

03-08-2019

Lingua Fiesta (Telugu) Under the Arc Lights Dramatisation

1. S. Karthika Reddy 2. Koshika Das 3. S. Aaradhya 4. K. Srinithya 5. Saipeta Srivardhan 6. V. Sanjana 7. Vajrang Vallabhaneni II Position

15

03-08-2019

Lingua Fiesta (Hindi) Under the Arc Lights Dramatisation

1. Vighesh Kumar Singh 2. Divyansh Jain 3. Kanak Pandey 4. Yuvraaj Gupta 5. Aditya Jain 6. Pranshu J Patel 7. Adhya Satlkar 8. Yashika Chowdary 9. Shriya Jois II Position

16

01-08-2019

LAYA Music and Dance Competition by The Secunderabad Public School Category A (V- VII) Group Dance Traditional Indian Folk

1. Anvitha Saisruti .P. 2. Tulsi Varma 3. Gowri Ainapur 4. P. Anusri 5. Sai Gayatri Peri 6. Harshitha 7. Pulemi Yashwant 8. Shariar II Position

17

01-08-2019

Category B (VIII - X) Solo Dance Classical- Theme Devotional

1. Sathvika Yamani VIII I Position

18

07-12-2019

Geo Map Quiz

Chaitanya Mishra VII Pranay Reddy VII 8TH Position

19

07-12-2019

Partha VII Pragnyan VII 10th Position

20

30-01-2020

Infinity Inter School Maths Championship

Krishna Tej VIII E P.J.Anirudh VIII A Srinivas Reddy VIII E 2nd Position

21

29-11-2019

Inter school competition-Film By INTACH Best Visuals and Story

Adithy Ananth IX C One of top 100

22

29-11-2019

Best documentary film

Diya Jain IX B One of top 100

23

01-12-2019

CCMB Young Innovators Programme organized by CSIR Centre for Cellular and Molecular Biology

Anuj Bommena Class IX Selected to participate in the Young Innovators Programme